ابزار رایگان وبلاگ

ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1 - لوازم ماهیگیری
ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1
اولین و بزرگترین بلاگ تخصصی ماهیگیری در سد ستارخان اهر


 
تاريخ : شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸

با عرض سلام خدمت دوستان عزیزو همراهان این وبلاگ

در مدت زمان کوتاهی که از عمر وبلاگمان گذشته چند بار از طرف دوستان سوالاتی شده راجع به استفاده از قلاب لانسه.

این نوع قلاب عامل اصلی جذبش حرکات دورانی و تلالو آن در آب است. اغلب ماهیهای مهاجم مانند اردک ماهی،قزل آلا،حاجی طرخان ودیگر ماهیانی از این دست را میتوان با استفاده ازلانسه صید کرد.جالب است بدانید که بارها دیده شده که ماهی کف خواری مثل کپور نیز به این قلاب جواب رد نداده البته این را نمیتوان عمومیت داد و انتظار داشته باشیم که همواره بتوان با لانسه کپور صید کرد.

لانسه را میتوان به دو گروه کلی تقسیم بندی کرد.گروه اول دوکی شکل و با زاویه 30 درجه یا کمتر نسبت به بدنه که باعث چرخش سریع در آب میشود.

 

 

و گروه دوم دارای پولکی قاشقی شکل با زاویه ایی در حدود 45 درجه.

 

 

گروه اول مناسب برای تند آبها و رودخانه ها هستند و گروه دوم برای جریانهای کند و دریاچه ها مناسبند.

یکی از پارامترهای حائز اهمیت در انتخاب لانسه مرکز ثقل آن است که باید در مرکز آن باشد.

دوستان محترم کار با لانسه بسیار ساده است تنها نیاز به کمی زمان و حوصله دارد.

لانسه در سر نخ بسته میشود اما حتما از تاب در کن یا هرز گرد استفاده کنید چون کار با لانسه یعنی چرخش سریع در آب و نداشتن یک هرز گرد نیز باعث تاب خوردن و نهایتا گره خوردن نخ شما میشود.

در رودخانه پرتابها به آنسوی رودخانه است ویا در امتداد رود. به مجرد برخورد لانسه با سطح آب باید فعالیت شما شروع بشه اولین چیزی رو که حس خواهید کرد مقاومت لانسه است در برابر کشش شما.

 

 

 شما باید به شکل منقطع لانسه رو جمع کنید،نه خیلی سریع ونه خیلی کند.سرعت زیاد باعث میشه تا لانسه از آب بیرون بپره و آهسته بردن آن نیز باعث میشه در کف آب به هر مانعی برخورد کنه و نهایتا گیر کنه.ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷
*چوب ماهيگيري:

چوبهاي ماهيگيري معمولا از 4 قسمت بدنه يا ميله ، دسته،بست نگه دارنده چرخ و حلقه هاي روي بدنه تشكيل شده اند و انواع اين چوبها بر 6 نوع دستع بندي ميشود:

الف) چوبهاي دريائي سنگين :

 اين چوبها كه معمولا از تيتانيوم و كربن ساخته ميشوند بسيار محكم ، تو پر وبا اكشن بسيار بالا ساخته شده اند و معمولا يك قسمتي يا 2 تا 3 قسمتي ميباشند ،اين چوبها در زمان ماهيگيري از روي قايق يا كشتي با كمربندي چرمي به بدن ماهيگير متصل شده و يا حتر در مكان مخصوصي كه در بدنه قايق يا كشتي جاي سازي ميگردند.

ب) چوبهاي دريائي نيمه سنگين (تلسكوپي):

 اين چوبها با ارتفاعي بين 3.5 تا 6 متر و جنس تركيبي فابر گلاس و كربن در كنار درياها و درياچه ها قابل استفاده ميباشند كه اكشن آن به ميزان كربن به كار رفته در آن بستگي دارد .

ج) چوبهاي سبك و تلسكوپي:

اين چوبها قابليت استفاده در درياچه ها و رودخانه هاي عريض را داشته و تنها تفاوت آن با چوبهاي نيمه سنگين در اندازه آن است.ارتفاع اين چوبها بين 4/2 تا 6/3 متر است.

 د) چوبها دو قسمتي:

 اين چوبها معمولا تو پر بوده و در رودخانه هاي كم عرض با حاشيه هاي پر درخت قابليت خود را نشان ميدهند ، ارتفاع اين چوبها بين 6/1 تا4/2 متر متغيير است.

ه) چوب پشه:

اين چوبها نيز چند تكه بوده و چرخ بر روي آنها در زير دسته بسته ميشود و قرقره آن قابليت پرتاب ندارد ،ارتفاع اين چوبها بين 1.5 تا 3 متر متغيير است.

 و) كاسي:

اين چوبها با اندازه هاي مختلف و البته اكثرا بلند تا ارتفاع 4.5 متر ،با سري حساس و با اكشن بسيلر بالا و از جنس كربن و فايبر گلاس جهت ماهيگيري در سدها ،دريا و رودخانه ها استفاده ميشود و معمولا وزنهاي حدود 3 تا 4 كيلو را بيشتر تحمل نميكند.

نكات مهم در نگهداري چوب ماهيگيري:

هميشه به ياد داشته باشيم بعد از هر بار استفاده چوب ميبايست تميز شده و در صورت نياز در حالت باز با آب گرم شسته شود و سپس در جاي مناسبي با دماي 25 تا 35 درجه(دماي محيط) نگهداري گردد. در هنگام باز كردن و بستن چوبهاي تلسكوپي ميله ها را بدون وارد كردن ضربه و يكي يكي استفاده كنيم. از سالم بودن بست چرخ و حلقه ها مطمئن شويم و در زمان استفاده با توجه به ميزان تحمل چوب نسبت به وزنه مورد استفاده(كه بر روي بدنه چوب حك شده است) اقدام كنيم.

قلاب ها:

 

 

...

(برای خواندن بقیه مطالب در {ادامه مطلب} کلیک کنید.)

 ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : یکشنبه دهم شهریور ۱۳۸۷
چگونه يك چرخ ماهيگيري انتخاب كنيم؟  

بررسي مقدماتي:

قبل از مقايسه ويژگيهاي خاص چرخها چندين فاكتور مهم براي رسيدگي و بررسي وجود دارد. موقعيت و نحوه ماهيگيري را به خاطر داشته باشيد. چه نوع ماهي مي خواهيد صيد كنيد؟ چه حدود اندازه اي از اين ماهي را مي خواهيد صيد نماييد؟ چه نخي (كيلوگرم تست) را مي خواهيد مورد استفاده قرار دهيد؟ همچنين به تكنيك مورد استفاده بايد توجه داشته باشيد. آيا مي خواهيد از طعمه يا طعمه هاي مصنوعي،‌ روش ترولينگ يا انتظاري را به كار بريد؟ مطمئن باشيد اندازه و نوع چرخي كه شما در حال بررسي آن هستيد متناسب با نوع ماهيگير اي است كه مي خواهيد انجام دهيد. نتيجه پاسخ به اين سوالات به شما كمك خواهد كرد تا به فهرستي از احتياجات عمومي كه بطور قابل ملاحظه اي عمل جستجويتان را كاهش خواهد داد، دست يابيد.

انتخاب يك نوع:

اگر شما يك ماهيگير تازه كار هستيد شايد ساده ترين نوع را براي پرتاب و صيد نسبت به مدلهاي معمول و متعارف، چرخهاي اسپينينگ يا اسپول ثابت بيابيد. عملكرد ساده اي داشته و پيچ خوردن نخ ماهيگيري در آنها در اصل موضوع نگران كننده اي نيست. اگر پرتابگري ماهر و زبردست هستيد، يك چرخ حرفه اي كانونشنال (Conventional) (چرخهاي قدرتمند مخصوص ماهيگيري در آبهاي شور) يا بايت كاستر به همراه تنظيم گر كنترل پرتاب، ممكن است انتخاب بهتري باشد. اين قبيل تجهيزات به شما اجازه خواهد داد تا بيشترين پرتاب را داشته و كاركردي كامل داشته باشيد. مطمئنأ پسند شخصي نقش مهمي را ايفا مي كند.

يك نمونه از چرخهاي بايت كاستينگ يك نمونه از چرخهاي كانونشنال

بطور مثال بسياري از ماهيگيران قديمي و با تجربه اي هستند كه چرخهاي اسپينينگ را بيش از مدلهاي كانونشنال ترجيح مي دهند. در هر نوع چرخي كه شما قصد خريد آنرا داريد، بايد اطمينان حاصل كنيد كه در استفاده و كاركرد نوع خاص ويژگي محصول راحت مي باشيد. اگر اين كار را نكنيد، احتمال دارد به جاي لذت بردن از ماهيگيري، متحمل ناكامي و شكست شويد.

يك نمونه از چرخهاي اسپينينگ يا اسپول ثابت 

سيستم هاي كلاج:

ماهيگيران در هنگام خريد چرخ كانونشنال يا بايت كاستينگ مي توانند يكي از دوسيستم كلاج ستاره اي يا كلاج اهرمي را انتخاب كنيد.با يك كلاج ستاره اي با چرخاندن اهرمي كه به شكل ستاره مي باشد مي توانيد به صورت دستي ميزان كشش نخ را كاهش يا افزايش دهيد.سيستمهاي ستاره اي عملكرد ساده اي دارند و در بيشتر محصولات از اين دست يافت مي شوند. سيستمهاي كلاج اهرمي معمولأ نرمترند و  از استحكام بيشتري در هنگام مبارزه با ماهي برخوردارند. بيشتر كلاجهاي اهرمي نسبت به كلاجهاي ستاره اي جمع و جورتر شده و از دقت بيشتري در تنظيم برخوردارند. تنها اشكالي كه در چرخهاي با سيستم كلاج اهرمي وجود دارد قيمت بيشتر آنها نسبت به چرخهاي با سيستم كلاج ستاره اي است.

سيستك كلاج ستاره اي 

سيستم كلاج اهرمي 

اگر شما چرخهاي اسپينينگ يا اسپول ثابت را ترجيح مي دهيد، پي خواهيد برد كه بطور كل دو نوع انتخاب داريد- كلاج از جلو و كلاج از عقب. اينكه سيستم كلاج بر روي چرخ چه جايي قرار داده شده دلايل متفاوتي دارد. لزومأ موقعيت آن تنها بخاطر به وجود آوردن يك سيستم بهتر نيست. سيستم كلاج از جلوي چرخهاي اسپينينگ، معمولأ ويژگيهاي بيشتري دارد. بواسطه وجود واشرهاي ديسكي در سيستم كلاج اينگونه چرخها، آنها از بقا و كارآيي بيشتري برخوردارند.

چرخهاي اسپينينگ كلاج از عقب ممكن است كه در اسفاده راحتتر باشند اما معمولأ در برابر فشار ماهيهاي بزرگ تاب مقاومت ندارند و در شرايط سخت مانند چرخهاي اسپينينگ كلاج از جلو نيستند. همانند چرخهاي كانونشنال، نرمي و دقت سيستم كلاج چرخهاي اسپينينگ بسيار مهم است. اگر از سيستم كلاج از جلو يا كلاج از عقب استفاده مي كنيد، مطمئن شويد كه كلاج كه كلاج در فواصل كوچك سفت مي شود. همچنين مراقب ثبات و استحكام آن نيز باشيد. يعني وقتيكه نخ را كه از روي حالت خاصي از تنظيم نيرون مي كشيد، كلاج در تمام مدت بيرون آمدن نخ مي بايست فشار يكنواخت و ثابتي را وارد نمايد. در رويارويي با يك ماهي درشت، هر بي ثباتي در سيستم كلاج بي شك مي تواند باعث از دست دادن مقدار زيادي نخ باشد و كار را بر ماهيگير مشكل نمايد.

سيستم كلاج از جلو سيستم كلاج از عقب

نوع سومي از كلاج بر روي برخي از چرخهاي اسپول ثابت وجود دارد كه به طعمه رونده يا Bait Runner مشهور است. اين سيستم براي صيد ماهياني چون كپور، سوف و اردك ماهي به روش انتظاري طراحي شده است. در اين حالت شما بر روي چرخ دو حالت تنظيم كلاج خواهيد داشت. شما مي توانيد سيستم كلاج را بر روي حالت آزادانه تنظيم نماييد و با استفاده از سيستم هشدار دهنده الكتريكي بدون آنكه ماهي متوجه مانعي شود، متوجه بردن طعمه توسط ماهي گشته و با چرخاندن يك دور دسته چرخ سيستم كلاج بر روي حالت دوم تنظيم كه از قبل خودتان تنظيم كرده ايد، ببريد. امروزه كاربرد اين چرخ بين ماهيگيران كپور تقريبأ فراگير شده است.

سيستم طعمه رونده يك نمونه از چرخ با سيستم طعمه رونده

بالبرينگها:

درون كليه چرخهاي اسپينينگ، كانونشنال و بايت كاستينگ از بالبرينگ يا بوشهايي در مكانهاي خاص و استراتژيك جهت نرمي و دوام بيشتر و همچنين به عنوان يك تكيه گاه قرار داده شده اند. در بيشتر چرخهاي اسپينينگ از بالبرينگهاي غلطكي در قسمت غلاف كمان چرخ نيز استفاده شده است. بالبرينگهاي ضدزنگ آببندي شده نسبت به بوشها رجحان بيشتري در عملكرد نرم و پايداري بيشتر دارند. پس به طور معمول بالبرينگهاي بيشتر در يك چرخ نرمي بيشتري را فراهم خواهند آورد. چرخهاي با كيفيت دست كم از دو بالبرينگ ضدزنگ بهره مي برند. مدلهاي بهتر معمولأ از 4 تا 6 بالبرينگ بهره مي برند. هرچند در برخي از مدلهاي جديد چرخهاي اسپينينگ لوكس داراي بيش از 12 بالبرينگ نيز عرضه شده اند.

 

نسبت چرخ دنده ها:

 

نكته قابل ملاحظه ديگر هنگام خريد يك چرخ، نسبت چرخ دنده هاي آن است. به اين مفهوم است كه هنگامي كه يك دور دسته چرخ را مي چرخانيد، چند دور كامل كمان چرخ به دور اسپول خواهد چرخيد. در واقع نسبت چرخ دنده ها، چگونگي سرعت جمع شدن نخ به ميزان چرخاندن دسته چرخ توسط ماهيگير را بيان مي كند. چرخهاي اسپينينگ، بايت كاستينگ و كانونشنال مي توانند نسبت چرخ دنده هاي متفاوتي را عرضه كنند. از چرخ دنده هاي با سرعت جمع كردن كند (1-1 تا 1-3) تا سرعت جمع كردن بالا (1-4 تا 1-6).

چرخهاي با سرعت جمع كردن بالا جهت كار با طعمه هاي مصنوعي سريع در پشت قايق يا در جمع كردن نخ با سرعت هنگامي كه ماهي به سمت قايق در حركت است، بهتر مي باشد. مدلهاي با ويژگي نسبت چرخ دنده هاي كمتر همانند چرخهاي اخير قادر به جمع كردن سريع نخ نيستند اما قدرت چرخاندن دسته چرخ بيشتري را جهت روشهاي انتظاري و ترولينگ فراهم مي كنند.

ماهيگيراني كه در فكر خريد يك چرخ كانونشنال با عملكرد سنگين هستند، ممكن است كه به دنبال خريد يك مدل دو سرعته باشند. بهر حال آنها قيمت سنگين تري نسبت به همخويشان تك سرعته شان دارند. چرخهاي دو سرعته مزاياي گسترده متفاوتي را فراهم مي كنند از قبيل سرعت جمع كردن بالا و قدرت در چرخاندن دسته چرخ. با يك چرخ دو سرعته، ماهيگير مي تواند بطور دلخواه چرخ را از حالت جمع كردن نخ سريعتر به قدرت بيشتر تنها با فشردن ساده يك اهرم جابجا نمايند. نسبت چرخ دنده ها را معمولأ بر روي اسپول مي نويسند.

قابها:

بيشتر قاب چرخها از آلومينيم (ريخته گري يا تراشكاري) يا گرافيت ساخته شده اند. هركدام از اين موارد فوايد و مضرات خود را دارند. چرخهاي ساخته شده از آنوديز آلومينيم ( روش ساخت و عمليات مربوط به آلومينيم و آلياژهاي آن توسط اكسيداسيون انديك) معمولأ قويترند و از دوام و پايداري بيشتري نسبت به مدلهاي گرافيتي برخوردارند. اما به هر حال سنگين ترند. چرخهاي با بدنه گرافيتي سبكتر و مقاوم تر نسبت به خوردگي مي باشند. تا به امروز آنها هنوز نتوانسته اند قدرت و دوام يكساني همانند چرخهاي آلومينيمي ريخته گري يا تراشكاري عرضه كنند.

به سبب طراحي ذاتي و طبيعي چرخهاي اسپينينگ، بدنه هاي آنها از چندين قطعه ساخته مي شود. بيشتر چرخهاي كانونشنال نيز در مدها و اسلوبهاي يكساني ساخته مي شوند. بهرحال برخي از كارخانه ها حداقل يك قطعه را به صورت گرافيتي عرضه كرده اند. اين سبك طراحي رويهم رفته يكپارچگي و قدرت چرخ را افزايش مي دهد. در عين حال نقصان سنگيني وزن را نيز جبران مي نمايد.

توازن و دوام:

چه چرخهاي كانونشنال يا اسپينينگ را ترجيح دهيد، اطمينان حاصل نماييد وقتيكه دسته چرخ را مي چرخانيد، احساس نرمي، صلبيت، قوت و استواري به شما دست مي دهد. در چرخهاي اسپينينگ، اين موضوع ارتباط بسياري به كيفيت مونتاژ اجزاء دوار و دسته چرخ دارد. اگر شما به لنگي چرخ توجه كنيد، آن بدين معني است كه چرخ فاقد اجزاء دوار بالانس شده مي باشد. همچنين چرخ مي بايست دسته اي با وزنه متعادل و خنثي كننده باشد تا عملكردي نرم و راحت در استفاده را فراهم نمايد. ويژگي بسيار مهم ديگر براي چرخهاي كانونشنال و اسپينينگ قابليت ضد برگشت نامحدود چرخ مي باشد. اين مكانيسم به حذف بازي دسته چرخ براي صلبيت بيشتر كمك مي كند. همچنين تأثير مثبتي در به قلاب افتادن ماهي دارد. وجود هرگونه خلاصي در دسته چرخ مي تواند سبب شود هنگامي كه تلاش در هدايت ماهي به سمت خود داريد، ماهي از دست برود.دسته هاي شستي دار و تركيبي مواردي شخصي پسند هستند اما بيشتر ماهيگيران طرحهاي متناسب تر و راحت تر را ترجيح مي دهند. دسته هاي شستي دار اغلب بوسيله كارخانه Penn و البته ديگر كارخانه ها نيز عرضه شده اند. همچنين دسته هاي شستي دار محكم نگه داشتن بيشتر هنگام شرايط مرطوب را فراهم مي كنند.

كنترل كننده هاي پرتاب:

اغلب چرخهاي كانونشنال و بايت كاستينگ مجهز به جزئي بنام سيستم كنترل پرتاب مي باشند كه كمك به تصميم گيري سرعت چرخش اسپول هنگام پرتاب مي نمايد. اين سيستمها مي توانند بسته به مدل چرخ بصورت گريز از مركز يا مغناطيسي باشند و تنظيمشان بسته به يكي از دو صورت داخلي و خارجي است. سيستمهاي كنترل گر پرتاب مي توانند كمك بسياري به افزايش حداكثر پرتاب و به حداقل رسيدن پيچ خوردگي نخ ماهيگيري داشته باشند. در هر حال جلوگيري از عمل پيچ خوردن نخ ماهيگيري در هيچ چرخي محال و غير ممكن نيست. اين موضوع بسيار مهمي براي ماهيگير است كه درك كند، هيچ چرخي بطور صد در صد بدور از پيچ خوردن وجود ندارد.

قطع نظر از چگونگي پيشبرد مكانيسم كنترل گر هاي پرتاب، در هنگام پرتاب چه از مدلهاي مغناطيسي يا نيروي گريز از مركز براي كمك به كنترل گرهاي پرتاب استفاده شود، نياز است ماهيگير به آرامي با انگشت شست نيروي سبكي را به اسپول براي جلوگيري از پيچ خوردن نخ به كار برد. يك شست تعليم ديده به همراه سيستم موثر كنترل پرتاب بهترين دستورالعمل براي رهايي از مشكلات و آزارديدنها در پرتاب است.

مكانيسمهاي وسايل پيچيدن نخ ماهيگيري:

چرخهاي بايت كاستينگ و برخي از چرخهاي بزرگ كانونشنال داراي خصيصه مكانيسم پيچش نخي هستند كه بطور خودكار تضمين مي نمايد كه نخ بطور يكنواخت بر روي اسپول هنگام جمع كردن توزيع شود. بهر حال چرخهايي كه وسايل پيچيدن نخ را به دور اسپول عرضه مي كنند از آسودگي و راحتي بيشتري برخوردارند. (ديگر نگران هدايت نخ بصورت دستي نخواهيد بود) خوب، طبعأ آنها از ابزار مكانيكي پيچيده تري نسبت به چرخهاي استاندارد يا فاقد وسايل پيچيدن نخ مي باشند. برخي از مكانيسمهاي پيچيدن نخ نسبت به مدلهاي ديگر از پايداري و ضريب اطمينان بيشتري برخوردارند. اگرچه قطعاتي كه در بيشتر اين سيستمها بطور مرتب مورد استفاده قرار مي گيرند تمايل به فرسودگي دارند. البته كليه چرخهاي اسپول ثابت به اين سيستم مجهز مي باشند.

سيستم جمع كردن يكنواخت نخ بدور اسپول 

اسپولها:

در هنگام خريد هر يك از چرخهاي اسپينينگ و كانونشنال مي بايست به طرح و تركيب اسپول توجه شود. چرخهاي اسپينينگ با يكي از اسپولهاي آلومينيمي يا گرافيت عرضه مي شوند (در مواردي با هر دو). اسپولهاي آلومينيمي قدرت و دوام بيشتري را در برابر شكستگي و ترك خوردگي تحت لنگر پيچشي فراهم مي كنند.

بطور عمده دو نوع اسپول وجود دارد. اسپولهاي داخلي يا قابدار و اسپولهاي روباز. برخي از ماهيگيران اعتقاد وافري به عملكرد و راحتي مدلهاي قديمي اسپولهاي داخلي يا قابدار دارند. هرچند بيشتر نمونه هاي چرخهاي پيشرفته داراي اسپولهاي روباز هستند. روباز بودن كمك به جلوگيري نخ از گره خوردن يا گرفتار شدن درون قاب چرخ مي كند. بعلاوه گزينه هاي انتخاب اسپول چرخهاي اسپينينگ شامل اسپول استاندارد يا كم عمق و دراز شده (براي پرتاب بلند) يا عميق مي باشد. در طراحي اسپولهاي پرتاب بلند جديدتر كاهش اصطكاك نخ ملحوظ شده است در نتيجه از پرتاب بلندتري برخوردار است.

يك نمونه از اسپولهاي قابدار يك نمونه از اسپولهاي روباز

 

بيشتر چرخهاي كانونشنال شامل بايت كاستينگها داراي اسپولهاي ماشين كاري شده يا آلومينيمي هستند. هرچند كه ممكن است داراي اسپولهاي ساخته شده از گرافيت نيز باشند.مجددأ عرض مي كنم كه اسپولهاي آلومينيمي دوام و قدرت بيشتري را فراهم مي كنند و عملكرد توأم با دوام بيشتري دارند.براي بقا و دوام بيشتر، ماهيگيران مي توانند يك چرخ كانونشنال با اسپول روكش كروم، برنز يا فولاد ضدزنگ را انتخاب نمايند. آنها سطح بالاتري از دوام و قدرت را فراهم مي كنند و از مقاومت فرسايشي بيشتري برخورداند. اسپولهاي فلزي مانند اينها براي نوع ماهيگيريي كه نياز به دوام فوق العاده اي دارد يا هنگاميكه از نخهاي مخصوص داكرون يا سيم استفاده مي شود، بهترند.

بعلاوه طرح و تركيب اسپول مي بايست ظرفيت نخ مورد نظرتان را داشته باشد. قطع نظر از نوع چرخ كه قصد خريدش را داريد، اسپول نياز خواهد داشت تا مقدار كافي از تست پوند يا كيلوگرم نخ مورد نظر شما را نگاه دارد.

اسپولهاي آلومينيمي و گرافيتي

برگرفته از:

http://www.fishing.ir/farsi/index.php?option=com_content&task=view&id=209&Itemid=1ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : پنجشنبه ششم اسفند ۱۳۸۳

خیلی از دوستان که قصد ماهیگیری دارن و تا به حال ماهیگیری نکردن ویا اگر هم ماهی گرفتن اتفاقی  ویا به همراهی یکی از آشنایان یا دوستان بوده و حالا تصمیم دارن که به صورت حرفه ای تر ماهیگیری کنن با سوالات اولیه ایی مواجه میشن که احتیاج به پاسخی جامع داره.

اگر به عنوان شخص غیر مطلع به فروشگاه لوازم ماهیگیری برید شاید ، یا بهتر بگم، حتما با دیدن لوازم متنوع نه تنها مشکلتون حل نمیشه بلکه، من چه لوازمی احتیاج دارم و از کجا شروع کنم؟؛ هم بهش اضافه میشه.

مطمئنا هستند فروشندگانی با انصاف و مطلع که شما را از خرید لوازمی که به دردتون نمی خوره منع کنن و وسائل مناسبی را پیشنهاد کنن.

در عمل متاسفانه کمتر با چنین موردی مواجهیم و پس از مدتی متوجه میشیم که با صرف بی مورد مقدار زیادی هزینه، کلی لوازم ماهیگیری خریدیم که نه تنها کیفیت مناسبی نداره  بلکه به  کارمون هم نمیآد .

خرید اینترنتی هم دردی را دوا نمیکنه و عکس چوب ماهیگیری و دونستن قیمتش تنها چیزی نیست که اهمیت داره. تو اینترنت نمیشه چوب ماهیگیری را تو دست نگه داشت ونمیشه حالت

قرار گرفتنش تو دست را حس کرد .  

همیشه نباید گرانترین وسایل را داشته باشیم هرچند که کیفیت نقش مهمی داره  و باید به اون توجه داشته باشیم. 

مهم اینه که کجا میخواهیم ماهیگیری کنیم و چی میخواهیم بگیریم  وچی لازم داریم ومهمتر اینکه چی لازم نداریم.  

اگر تا حدی پاسخ سوالات:کجا، چی و چگونه را میدونید، کم وبیش  لیست  زیر میتونه راهنمای مناسبی برای خرید لوازم مناسب ماهیگیر مبتدی باشه. 

چوب ماهیگیری:

چوب قزل آلا:30الی 40 گرم وزنه پرتاب با طول 3.6 تا 4.5 متر

چوب فیدر یا چوب مناسب برای سیستم کف خواب:40 الی 80 گرم وزن پرتاب وطول 3.6 الی 3.9 متر

چوب اسپین برای ماهیهای مهاجم:80 گرم وزن پرتاب و طول 3.3 متر

چوب اسپین ظریف:5 الی 35 گرم وزن پرتاب و طول 2.7 الی 3 متر 

از خرید چوبهای خیلی کوتاه مگر در موارد استثنائی بسته به شرایط منطقه یا مکانی که در آن قصد ماهیگیری دارید صرف نظر کنید چون  پرتاب طعمه  از لابه لای درختها و بوته های ساحل با چوبهای بلند کاری اگر نه محال ، ولی مشکل است  .

چوب ماهیگیری باید در حد امکان سبک و در عین حال محکم باشه ودر دست خوب جا بگیره.

در روش اسپینینگ چوب سنگین پس از ساعتی ماهیگیر را به حدی خسته میکنه که از خیر ماهیگیری میگذره. حلقه های چوب ماهیگیری بهتره از جنس چینی (SIC) باشه.

چوبهای تلسکوپی یا چوبهای چند تکه؟ چیزیه که به دید ماهیگیر بستگی دارد.

چوبهای ماهیگیری چند تکه  نسبت به چوبهای آنتنی عمر بیشتر و کیفیت بهتری دارند هرچند حملش به دلیل طول بیشترش کمی سختتره.

 

چرخ:  

چرخها میباید با چوب شما تناسب داشته باشند.

قرقره چرخ باید حداقل ظرفیت 100 تا 150 متر نخ را داشته باشه.

در هنگام خرید چرخ توجه کنید که همواره یک قرقره یدکی همراه داشته باشد.

نکته مهم دیگه در انتخاب یک چرخ مناسب در کنار تعداد بلبرینگها و وزن چرخ ترمز اونه.

ترمز یک چرخ خوب باید قابل تنظیم دقیق بوده وبطور یکنواخت عمل کنه.

اینکه ترمز چرخ در جلو ویا عقب اون باشه تفاوت چندانی نداره، هرچند چرخ ترمز جلو امکان تنظیم دقیق تری  را به ماهیگیر میده.   

نخ:  

بسته به ماهی مورد نظر نخ به قطرهای 0.20،0.25،0.28،0.30،0.32 و0.35 میلیمتر از نوع تک رشته یا مونوفیل.

نخ مناسب برای  ماهیگیر مبتدی:  نخ معمولی که دارای خاصیت ارتجاعی بیشتره وبه همین خاطر خطر پاره کردن دهان ماهی و از دست دادنش را کمتر میکنه  در ضمن که نخ بافته شده چیزی بین 11 تا 15 برابرنخ معمولی قیمت داره .

   

شناور:

شناورهای ثابت برای آبهای راکد مثل دریاچه ها از 2 الی 10 گرم.

شناورهای متحرک برای اعماق بسیشتر به وزن های مختلف برای نوع ماهی مورد نظر.

شناورهای مناسب برای ارائه  ماهی بعنوان طعمه به ماهیهای مهاجم  بین 10 تا 20 گرم .  

 

پیش بند:

پیشبندهای مختلف و قلابهای متفاوت با ضخامتهای مختلف جهت ماهیهای مختلف و روشهای متفاوت بسته به روش در پیش داشته ماهیگیری و ماهی مورد نظر.

پیشبند فولادی جهت صید ماهیهای بزرگتر مهاجم با قلابهای 3 شاخه در اندازه های مختلف.


 

کارابین به اندازه های مختلف برای روشهای مختلف ماهیگیری . 

سربهای عدسی(گندمی) با وزنهای مختلف گرفته تا سربهای قطره ایی، مکعب مستطیل، سه گوش یا اشکال دیگه بسته به روش و محل و ماهی هدف، با یا بدون کارابین  با وزنهایی از 0.2گرم تا 60 گرم.زنگوله برای تشخیص توک زدن ماهی.  

طعمه پاش با اوزان مختلف.

استاپرهای لاستیکی برای جلوگیری از صدمه خوردن به گره قلاب و کارابین.    

لوازم مورد نیاز دیگه:

در کنار چوب وچرخ مناسب  تور بیرون آوردن ماهی از آب چاک  با دسته تلسکوپی بلند، محکم و به اندازه کافی بزرگ برای موقعیتهای مختلف. 

چاقوی تیز ماهیگیری با نوکی تیز.

قلاب آزاد کن برای بیرون آوردن قلاب از حق ماهی.  

قیچی یا ناخنگیرکوچک برای بریدن نخ.

متر برای اندازه گیری حد مجاز طول ماهی صید شده.

انبر دمباریک،  پنس بلند برای بیرون آوردن قلاب از دهان ماهیهای مهاجم با دندانهای تیز، پایه برای قرار دادن چوب ماهیگیری،  قوطی کوچک برای نگه داری ماگوت یا کرم خاکی یا .... و در نهایت از چسب قطره ایی برای تعمیرات سریع و لازم در محل ماهیگیری.


قوطیهای کوچک یا بزرگ با تقسیمات داخلی جهت نگهداری از لوازم ریز و درشت.

ساک مخصوص حمل چوب ماهیگیری. این ساک از صدمه خوردن به چوب شما جلوگیری میکنه و عمری طولانی را برای چوب شما به ارمغان میآره.

ساکی مخصوص حمل لوازم دیگر ماهیگیری که حمل و دسترسی به این لوازم را راحتتر میکنه.

جعبه کمکهای اولیه به همراه مواد ضد عفونی کننده و کرمهای ضد پشه و کنه. ذرّه بین و قطب نما.   

 

  

علاوه بر موارد بالا یک ماهیگیر به لوازم دیگری نیاز داره که بسته به شرایط مکانی و جوی محل ماهیگیری میتونه از این قبیل باشه:  

لباس راحت و مناسب برای ماهیگیری ، بارانی  نه خیلی تنگ، لباس سبک وگرم زمستانی، چکمه های مناسب راهپیمائی های طولانی طوری که بعد از مدتی پا عرق نکنه و گرم بمونه، کلاه مناسب هم برای جلوگیری از سرما و هم تابش شدید آفتاب، صندلی سبک ومناسب برای نشستن واستراحت در محل ماهیگیری، چتر و ساکی برای حمل نوشیدنی و خوراکی لازم جهت مدتی که قصد ماهیگیری دارید. 

موارد دیگه ای که اهمیت خاصی دارن:   نخ ماهیگیر باید هر چند وقت یکبار عوض بشه.

گره در نخ ماهیگیری و اشعه ماورا بنفش خورشید مقاومت نخ را کاهش میده ، قبل از اقدام به ماهیگیری یا بخصوص بعد از صید ماهی بزرگ چند متر از ابتدای نخ که قبلا با آن ماهیگیری کرده بودید را ببرید.

به این ترتیب ابتدای نخ شما همواره کیفیت یک نخ جدید را داره و  پاره شدن باعث از دست دادن ماهی نمیشه.

از خرید لوازم ارزان خودداری کنید چون به زودی مجبور به خرید مجدد این لوازم میشید.

توجه داشته باشید لوازم خریداری شده با یکدیگر متناسب باشند.

تناسب لوازم

سعی کنید در جعبه ماهیگیر شما نظم وترتیب حاکم باشه، پیدا کردن قطعه ایی کوچک در تاریکی داخل جعبه ایی نامنظم میتونه به قیمت از دست دادن وقت، جراحت توسط اشیا تیز درون جعبه و یا شاید از دست دادن ماهی تمام شه.

امیدوارم مواردی که از قلم افتاده را به بی تجربگی من ببخشید و لطف کنید گوشزد کنید تا رفع بشه. 

برگرفته از:  fishsport .. نوشته دوست عزیزمان جاشارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : پنجشنبه ششم اسفند ۱۳۸۳
نخ های مونوفیلامنت :

اصولأ به هر نوع ریسمانی که برای ماهیگیری ساخته شده را نخ ماهیگیری می نامند. پارامترهای مهمی که در نخ ماهیگیری حائز اهمیت می باشند طول، جنس و وزن است. عواملی که ممکن است در انتخاب نوع نخ توسط ماهیگیر در محیطی معلوم و مشخص ماهیگیری تعیین کننده باشد عبارتند از : مقاومت پارگی، مقاومت گره، مقاومت UV، قابلیت پرتاب، انحناپذیری، کشسانی، مقاومت سایشی و قابلیت رویت.

نخهای ماهیگیری را به چند صورت دسته بندی می کنند :

1- دسته بندی بر اساس محیط ماهیگیری :
- آبهای شیرین (FreshWater)

- آبهای شور (SaltWater)

- آبهاي پوشيده از يخ (Ice)

2- دسته بندی بر اساس نوع نخ و روشهای ماهیگیری :

- نخهای لیدر (leader Lines)

- نخهای مونوفیلامنت (Monofilament Lines)

- نخهای پشه (fly Lines)

- نخهای بافته شده (Braided Lines)

نخ های مونوفیلامنت


ارسال توسط هادی احمدی

اسلایدر